Достапни линкови

logo-print

Нови протести во Лондон против мерките за штедење


Нови протести се одржуваат денеска во главниот град на Британија, јавија медиумите. Демонстрантите втор ден ќе протестираат против мерките за штедење кои ги усвои власта за намалување на буџетскиот дефицит. Кратењето на расходите за јавната администрација вчера предизвика илјадници луѓе да излезат на протести во Лондон. Насобраните фрлале шишиња со амонијак кон полициските сили и кршеле излози на продавници на улицата „Оксфорд“ во централното гратско подрачје. Како што јави телевизијата „Си–Ен–Ен“, во немирите биле уапсени 200 лица, а осумдесетмина биле повредени.
XS
SM
MD
LG