Достапни линкови

logo-print

Напредуваат бунтовниците во Либија


Воздушните напади на меѓународната коалиција им дозволија на либијските бунтовници повторно да освојат одредени делови од земјата кои претходно ги контролираа силите лојални ла лидерот Муамар Гадафи. Анти-владините демонстранти се пробиле до градот Ајдабија, во западниот дел на земјата, приближувајки се кон Бенгази, населено место кое пред последната офанзива на либијската војска беше центар на бунтовничкото движење. Приврзаниците на опозицијата дополнително потврдија дека повторно го контролираат пристаништето во Брега. Претходно, американскиот претседател Барак Обама изјави дека коалициските сили постигнале значаен успех во охрабрувањето на резолуцијата на Обединетите нации за затворање на воздушниот простор над северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG