Достапни линкови

logo-print

Турција планира да се кандидира за непостојана членка на Советот за безбедност при ООН


Турција планира да се кандидира за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН за периодот 2015/2016 година, изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу на прес-конференција во Истанбул. Тој дополни дека во последните пет-шест години Владата донела одлука за активна улога на земјата во меѓународните организации. Турција беше непостојана членка на СБ на ОН во периодот 2009/2010 година.
XS
SM
MD
LG