Достапни линкови

logo-print

Сиријскиот претседател наредил повлекување на вооружените сили од Дара


Претседателот на Сирија Башар Асад нареди повлекување на полицијата и војниците од центарот на градот Дара во југот на земјата, каде демонстранти се судираа со припадниците на безбедносните сили во последниот од серија протести кои избиваат веќе неколку недели. Вооружените сили се повлекле кон влезот од градот, јавија новинските агенции, повикувајки се на изјавите на очевидци. Во петокот сиријските вооружени сили стрелаа кон демонстранти. Медиумите јавуваат за жртви во неколку сиријски градови каде се одржувале демонстрации.
XS
SM
MD
LG