Достапни линкови

logo-print

Косово ќе покрене прашања за енергетика во Брисел


Едита Тахири

Едита Тахири

Шефот на приштинската делегација во дијалогот со Белград Едита Тахири изјави дека на новата средба во Брисел вo понеделник ќе бидат отворени прашањата за енергетика и регистарски таблици, и се надева на затворање на прашањата покренати на првиот состанок. „Токму овие прашања ќе бидат тема на разговор и можам да Ве уверам и да ветам дека конструктивно ќе се ангажирам за наоѓање решение“ рече Тахири пред втората рунда преговори меѓу Белград и Приштина на 28 март. На првиот состанок на 7 и 8 март беа отворени прашањата за катастар, царинските печати, авиосообраќајот, телекомуникациите и претседавање со регионалната зона за слободна трговија ЦЕФТА.
XS
SM
MD
LG