Достапни линкови

logo-print

Радијација во водите кај Фукушима


Во морската вода кај нуклеарната централа Фукушима во Јапонија е утврдена радијација, која е нда илјада пати поголема од нормалната, а радиоактивна вода имало и во три од 6-те реактори. Официјални претставници изјавија дека не е јасно зошто се појавила радиоактивна вода. Вчера беше соопштено дека работниците кои имаа изгореници обидувајки се да ги оладат реакторите, биле изложени на радијација 10 илјади пати поголема од нормалната.
XS
SM
MD
LG