Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Сирија најавува нови протести


Опозицијата во Сирија повикаа на нови протести по денешната петочна молитва во џамиите. До ова доаѓа и покрај вчерашното ветување на владејачката партија дека ќе ја разгледа можноста за укинување на законите за вонредна состојба кои се на сила од 1963 година. Властите исто така ветија покаќување на платите и дозвола на повеќе партии, како и поголема слобода на печатот. Во текот на неделата во градот Дара беа убиени неколкумина антивладините демонстранти.
XS
SM
MD
LG