Достапни линкови

Екс лидерот на босанските Хрвати Прлиќ пред Хашкиот трибунал


Хашкиот трибунал за воени злосторства

Хашкиот трибунал за воени злосторства

Денеска почнува сослушувањето по жалбата на поранешниот лидер на босанските хрвати Јадранко Прлиќ и петмина други пред Хашкиот трибунал за воени злосторства. Пред четири години тие беа осудени од 10 до 25 години затвор за воени злосторства направени за време на војната во Босна и Херцеговина од 1992 до 1995 година. Тие ја отфрлија вината и бараат ново судење. Пресудата по нивната жалба се очекува во ноември годинава.

XS
SM
MD
LG