Достапни линкови

Холандскиот премиер Руте го победи антиисламистот Вилдерс


Холандскиот премиер Марк Руте, Хаг, 15.03.2017.

Холандскиот премиер Марк Руте, Хаг, 15.03.2017.

Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека неговата централно десничарска Народна партија за слобода и демократија победи на парламентарните избори со што, како што рече, е запрен погрешниот вид популизам да ја преземе контролата во земјата. Главните анкети покажуваат дека оваа партија ќе има 31 од 150 пратеници во парламентот. Тоа е за 12 пратеници повеќе од Партијата за слобода на неговиот антиисламски ривал Герт Вилдерс. Европските лидери, вклучувајќи ја германската канцеларка Ангела Меркел, како и шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер упатија честитки. Јункер гласањето го оцени како „гласање за Европа, гласање против екстремизмот“.

XS
SM
MD
LG