Достапни линкови

logo-print

ИД убива цивили во Ирак поради несоработка


Маж поминува покрај урната куќа во Мосул.

Маж поминува покрај урната куќа во Мосул.

Канцеларијата за човекови права на ОН соопшти дека милитантите на Исламската држава убиле цивили во градот Мосул кои одбиле од кровот на нивните куќи групата да спроведе ракетни напади и да бидат поставени снајпери. Портпаролот на канцеларијата, Равина Шамдасани изјави дека биле убиени 12 цивили на 11 ноември и 27 цивили на 25 ноември. На 22 ноември снајпер на милитантната група застрела 7 годишно дете додека трчало на улица во градот.


XS
SM
MD
LG