Достапни линкови

logo-print

Франција бара итен состанок на ОН за Алепо


Францускиот министер за надворешни работи Жан Марк Ајраулт

Францускиот министер за надворешни работи Жан Марк Ајраулт

Франција повика на итен состанок на Советот за безбедност на ОН со цел да се дискутира за ситуацијата во сирискиот град Алепо. Францускиот министер за надворешни работи Жан Марк Ајраулт изјави дека во услови на интензивирани борби во регионот и хуманитарната катастрофа со која се соочува Сирија мора веднаш да се стави крај на непријателството.

Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стефан О' Брајан изјави дека околу 16 илјади цивили биле дислоцирани поради борбите во изминатите денови, а повеќето од нив се наоѓаат во неизвесни и несигурни ситуации. Сириските владини сили вчера ја преземаа контролата врз неколку клучни реони во источниот дел на Алепо.XS
SM
MD
LG