Достапни линкови

logo-print

Пребројување на гласовите од изборите во САД


Џил Стејн

Џил Стејн

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изрази противење на напорите за повторно пребројување на гласовите во некои сојузни држави. Ова не е поттикнато од неговиот демократски ривал Хилари Клинтон, туку од кандидатот на Зелените Џил Стејн која побара пребројување на гласовите и во Пенсилванија. Адвокатите на Клинтон ќе го надгледуваат пребројувањето. Заедно со Мичиген, овие две држави му обезбедија доволно гласови за победа на Трамп во Изборниот колеџ. Трамп пак, го возврати ударот со тоа што изјави дека имало сериозни нарушувања на гласањето во Калифорнија, Њу Хемпшир и Вирџинија каде што победи Клинтон. Трите држави ги отфрлија неговите наводи.

XS
SM
MD
LG