Достапни линкови

logo-print

Штабот на Клинтон ќе учествува во изборното пребројување


Демократскиот претседателски кандидат на САД Хилари Клинтон

Демократскиот претседателски кандидат на САД Хилари Клинтон

Штабот на Хилари Клинтон соопшти дека ќе учествува во пребројувањето на изборните гласови во државата Висконсин во САД. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, кој победи на изборите на 8 ноември, изјави дека пребројување на гласовите е "измама". Пребројувањето го побара кандидатот на Партијата на зелените Џил Штајн, кој наведе "статистички аномалии" во Висконсин при пребројувањето на гласовите. Штајн исто така, бара пребројувањето на гласачките ливчиња во државите Мичиген и Пенсилванија. Трамп изјави дека пребројувањето е измама од страна на Зелената партија и додаде дека резултатите од изборите треба да се почитуваат.. Марк Елијас, бранителот на кампањата на Клинтон, изјави дека тие не нашле никакви знаци на хакирање на системот на гласање, но ќе учествуваат во пребројување на гласовите ", со цел да се обезбеди напредокот на процесот на начин кој е фер за сите страни.

XS
SM
MD
LG