Достапни линкови

logo-print

ЕК цел на голем сајбер напад


Европската комисија соопшти дека вчера била погодена од голем сајбер напад по што бил оневозможен пристапот до интернет неколку часови. Портпаролот на ЕК Маргаритис Шинас за руската државна новинска агенција ТАСС изјави дека притоа не дошло до истекување податоци. Се уште не е познат потенцијалниот извор на нападот кој бил, како што наведуваат некои медиуми, успешно запрен без да дојде до поголемо нарушување на услугите. Нападот се случи во исто време кога украинскиот претседател Петро Порошенко во Брисел се сретна со лидерите на на Европската унија.

XS
SM
MD
LG