Достапни линкови

logo-print

Избркани над 10 илјади турски службеници поради наводна поврзаност со ПКК


Протести поради апсењето на ко-градоначалниците на Дијарбакир на 27 октомври 2016

Протести поради апсењето на ко-градоначалниците на Дијарбакир на 27 октомври 2016

Повеќе од 10.500 државни службеници во Турција добија откази, поради сомнеж за поврзаност со екстремистичката Курдска работничка партија (ПКК), соопшти турскиот министер за труд Мехмет Мезиноглу.

Како што јави Си-Ен-Ен Турк, отпуштањето на државните службеници осомничени за поврзаност со ПКК, следи откако поради истиот сомнеж без работа останаа и стотици наставници.

Турските владини сили со години се борат со борците на ПКК во југоистокот на замјата, каде Курдите се мнозинство.

XS
SM
MD
LG