Достапни линкови

Путин налутен од резолуцијата на ЕП за Русија


Рускиот претседател Владимир Путин, Москва, 23.11.2016.

Рускиот претседател Владимир Путин, Москва, 23.11.2016.

Европскиот парламент предупреди дека расте „непријателската пропаганда“ на Русија против Европската унија и побара од членките да ги зголемат нивните напори во борбата против дезинформациите. Во резолуцијата се конкретизира дека рускиот телевизиски канал „Раша тудеј“ и новинската агенција „Спутник“ користат „апсолутно лажни вести“ и оти „лажни новински агенции и социјални медиуми“ шират дезинформации што е предизвик за демократските вредности во Европа. Рускиот претседател Владимир Путин во Москва изјави дека резолуцијата сигнализира „политичка деградација на демократските идеи во западното општество“.

XS
SM
MD
LG