Достапни линкови

logo-print

Трамп ја именува гувернерката на Јужна Каролина Ники Хејли за амбасадор во ОН


Гувернерката на Јужна Каролина Ники Хејли во Вашингтон на 18 ноември 2016

Гувернерката на Јужна Каролина Ники Хејли во Вашингтон на 18 ноември 2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ја именуваше гувернерката на Јужна Каролина Ники Хејли, која го критикуваше за време на претседателската кампања, за нов американски амбасадор во ОН. Оваа одлука денеска ја објави тимот на Трамп.

Хејли, која е ќерка на индиски имигранти, остро го критикуваше Трамп за време на кампањата поради неговите ставови за имиграцијата. Ако нејзиното именување биде одгобрено од Сенатот, 44-годишната Хејли ќе ја наследи Саманта Пауер која ги претставува САД во ОН од 2013 година.

XS
SM
MD
LG