Достапни линкови

Иванов: Договорот со Бугарија се уште не е завршена работа


Средба на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов со новоизбраниот бугарски претседател Румен Радев, 22 ноември 2016

Средба на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов со новоизбраниот бугарски претседател Румен Радев, 22 ноември 2016

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија не треба да биде пречка за развојот на билатералните односи, бидејќи се две пријателски и соседни држави кои ги поврзуваат многу нешта од минатото и кои имаат заедничка иднина. Ова се заклучоците од денешните средбите во Софија на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со неговиот бугарски колега Росен Плевнелиев, и со новоизбраниот претседател на Бугарија, Румен Радев.

„Договорот меѓу нашите две земји се уште не е завршена работа. Веќе поминаа многу години да се изедначи текстот, бидејќи се настојува да постои симетричност во него и двете страни на некој начин да бидат задоволени“, изјави Иванов по средбите.

Освен за регионалната соработка, тема на разговор била и мигрантска криза, како и претстојните избори во Македонија и во Бугарија.


XS
SM
MD
LG