Достапни линкови

ОН: Под опасада живеат 1 милион Сиријци


Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стивен О'Брајан

Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стивен О'Брајан

Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стивен О'Брајан изјави денеска дека бројката на Сиријци кои живеат под опсада е двојно зголемена во изминатата година и изнесува речиси милион луѓе. Тој пред Советот за безбедност на ОН истакна и дека опсадата главно се врши од страна на сириските владини сили против цивили.

Според него, цивилите се изолирани и гладни, при што не им се укажува ни медицинска помош. О'Брајан упати и силна критика до владата на сирискиот претседател Башар ал Асад за нејзиниот неуспех да ги заштити сите Сиријци и за бомбардирањето на сопствениот народ поради одбрана на националниот суверенитет.


XS
SM
MD
LG