Достапни линкови

Уапсени 8 лица кои планирале терористички напад во Франција


Францускиот министер за внатрешни работи Бернард Казенев

Францускиот министер за внатрешни работи Бернард Казенев

Францускиот министер за внатрешни работи Бернард Казенев изјави денеска дека полицијата во изминатиот викенд уапсила 7 лица во Стразбур и Марсеј за организирање на терористички напади во земјата. Апсењето на осомничените кои биле на возраст од 29 до 37 години и кои потекнувале од Франција, Марко и Авганистан, според него, им овозможило да го спречат одамна планираниот терористички напад.

Казенев не ја посочи целта на нападот. Франција се уште е во вонредна состојба, една година по нападите на милитантната група Исламска држава во Париз во кои загинаа над 130 луѓе.

XS
SM
MD
LG