Достапни линкови

logo-print

Саркози го призна поразот во конзервативниот блок


Поранешниот француски претседател Никола Саркози

Поранешниот француски претседател Никола Саркози

Поранешниот француски претседател Никола Саркози го призна поразот во првата рунда од трката во конзервативниот блок за кандидат на претседателските избори во 2017 година. „Не успеав да ги уверам гласачите“, изјави тој во говорот пред неговите приврзаници откако ненадејно се најде на треттото место зад Франсоа Фијон и Алан Жипе, кои во идната недела ќе се тркаат кој ќе ја добие кандидатурата. Саркози рече дека ќе гласа за Фијон кој беше француски премиер од 2007 до 2012 година.

XS
SM
MD
LG