Достапни линкови

Ердоган со критики кон Западот и Ватикан


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средба со пакистанскиот премиер Мухамад Наваз Шариф. 16.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средба со пакистанскиот премиер Мухамад Наваз Шариф. 16.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во обраќање пред Парламентот на Пакистан упати критика до Западот и до Ватикан поради, како што рече „поддршката што им ја даваат на нашите непријатели“.

Тој повика на единство на муслиманските држави во светот: „Сите оние, кои сакаат дестаблизација на Турција и муслиманскиот свет, се поддржани од Западот и имаат врски со Ватикан“, рече Ердоган.

„Ние можеме да ги победиме само со единство“, изјави Ердоган.

XS
SM
MD
LG