Достапни линкови

Обама последен пат во посета на Германија


Претседателот на САД, Барак Обама за време на посетата на Атина. 16.11.2016

Претседателот на САД, Барак Обама за време на посетата на Атина. 16.11.2016

Претседателот на САД, Барак Обама ја прави шестата и последна посета во Германија, каде ќе одржи разговори со канцеларката Ангела Меркел.

Обама пристигна од Грција вечерта на 16 ноември и имаше приватна вечера со Меркел, пред нивните формални средби денеска.

Обама на 18 ноември ќе се сретне со лидерите на Франција, Италија, Шпанија и Велика Британија и ќе дискутираат за транс-атланските односи, по изборот на Доналд Трамп за претседател на САД.

Однсите меѓу САД и Германија значително беа подобрени во двата мандати на Обама, по несогласувањата меѓу Берлин и неговиот претходник Џорџ Буш за војната во Ирак и за други политики.

Обама потоа ќе го направи неговото последно патување како претседател. Тој ќе го посети Перу, каде ќе учествува на форумот за Азиско-пацифичка економска соработка.

XS
SM
MD
LG