Достапни линкови

Самоубиствен напад во Авганистан, шестмина загинати


Припадници на авганистанските безбедносни сили во близина на воената база Баграм

Припадници на авганистанските безбедносни сили во близина на воената база Баграм

Бомбаш-самоубиец се разнесол пред возило кое превезувало припадници на силите за безбедност, во главниот град Кабул, при што загинале 6 лица, сооштија официјални лица на Авганистан. Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава. Во денешниот напад во Пул-е Махмуд Кан, област во близина на комплексот на Министерството за одбрана, исто така, биле повредени најмалку 10 лица. Министерството за внатрешни работи соопшти дека меѓу загинатите и повредените има цивили и припадници на безбедносните сили. Претседател Ашраф Гани го осуди нападот, велејќи дека "терористите не можат да ги постигнат своите цели со ширење страв ".

XS
SM
MD
LG