Достапни линкови

logo-print

ЕУ со предупредување до осум држави за голем буџетски дефицит


Демонстрант со европско знаме на анти Брегзит протест

Демонстрант со европско знаме на анти Брегзит протест

Европската комисија денеска упати предупредување до осум земји од евро зоната дека ризикуваат да ги прекршат правилата поради големите буџетски дефицити. Италија, Шпанија ,Португалија, Белгија,Кипар, Финска, Литванија и Словенија имаат план за буџетот за наредната година кој можеби нема да биде во согласност со правилата на евро зоната ,според кои секоја земја мора да го држи буџетскиот дефицит под три отсто од бруто домашниот производ. Комисијата соопшти дека спориот развој и зголемената несигурност однадвор, меѓу останатото поради ,Брегзитот и американските избори, ја оптоваруваат европската економија.

XS
SM
MD
LG