Достапни линкови

logo-print

Хан стравува од зголемен национализам во Србија


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека стравува од нови националистички случувања за време на претседателските избори во Србија имајќи ги предвид имињата на одделни кандидати. Но, тој посочи и дека верува во умерените и проевропски позиции на премиерот Александар Вучиќ, кој според Хан, ја потврдил европската перспектива како стратешка цел.

Хан во интервју за виенскиот весник „Стандард“ на прашањето дали Србија ќе биде принудена да се приклучи кон санкциите на ЕУ за Русија, истакна дека во овој момент ќе биде контрапродуктивно да се направи силен притисок врз Белград.


XS
SM
MD
LG