Достапни линкови

logo-print

Обамa ја афирмира посветеноста на САД кон НАТО


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама по денешната средба со неговиот грчки колега Прокопис Павлопулос во Атина изјави дека од витално значење за САД и за НАТО е Европа да биде силна и обединета. Според него, новоизбраниот претседател Доналд Трамп ќе ги почитува меѓународните сојузи на земјата кога ќе стапи на функцијата во јануари наредната година.

Тој на грчкиот претседател му посочил дека и демократите и републиканците ја разбираат важноста на НАТО во транс-атланските односи. За време на изборната кампања, Трамп изјави дека тој можеби би се откажал од политиката на заштита на земјите сојузници на САД во НАТО.


XS
SM
MD
LG