Достапни линкови

Во БиХ уапсен поранешниот телохранител на Изетбеговиќ


Акција на полицијата во БиХ во јуни 2014 година. Илустративна фотографија.

Акција на полицијата во БиХ во јуни 2014 година. Илустративна фотографија.

Припадниците на полицијата и Министерството за внатрешни работи на Република Српска денеска уапсиле неколку лица во акција спроведена во Сараево.

Медиумите во земјата пишуваат дека се упасени поранешниот министер а внатрешни работи на Босна и Херцеговина, Алија Делимустафиќ и Јусо Шкријељ, поранешниот телохранител на Алија Изетбеговиќ.

Азра Бавчиќ, портпаролот на Обвинителстовто на Кантонот Сараево потврди дека е во тек реализацијата на акцијата „Правда“, која се остварува во соработка со Бирото за сузбивање на корупција и организиран криминал (УСКОК) и МРВ на РС.

„По повеќемесечната истрага Обвинителството на КС во тек е реализација и апсење на повеќе лица. Се врши претрес на 60 колации на подрачјето на Федерацијата Босна и Херцеговина, Република Српска и Хрватска“, истакна Бавчиќ.

Станува збор за кривични дела за организиран криминал поврзан со злоупотреба на службена должност, повреда на правото на судијата, перење пари и измами.

XS
SM
MD
LG