Достапни линкови

logo-print

Почнува мечот за светски шаховски првак


Светскиот шаховски шампион норвежанецот Магнус Карлсен

Светскиот шаховски шампион норвежанецот Магнус Карлсен

Светскиот шаховски шампион норвежанецот Магнус Карлсен се сретнува со рускиот велемајстор Сергеј Карјакин во еден од најочекуваните мечеви на денешнината. 25 годишниот Карлсен е највисокорангиран шахист во шаховската историја. Од друга страна 26 годишниот Карјакин кога имаше 12 години стана најмладиот велемајстор досега. Наградата од над милион долари ќе биде поделена 60 спрема 40 меѓу двајцата шахисти кои во своите земји се третирани како рок ѕвезди. Мечот почнува денеска во Њујорк.

XS
SM
MD
LG