Достапни линкови

logo-print

Трамп да не го третира НАТО како бизнис организација


Министерката за одбрана на Германија Урсула вон дер Лајен

Министерката за одбрана на Германија Урсула вон дер Лајен

Министерката за одбрана на Германија Урсула вон дер Лајен му препорача на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп премногу да не му се доближува на рускиот претседател Владимир Путин и да го третираНАТО како сојуз на земји истомисленички, а не како бизнис организација. „НАТО не е компанија“, рече таа наведувајќи дека станува збор за Алијанса на земји кои делат „исти вредности“. За време на неговата кампања Трамп се закани дека САД ќе се откажат од нивните сојузници во Европа доколку не трошат доволно за нивната одбрана.

XS
SM
MD
LG