Достапни линкови

logo-print

Шефот на британската дипломатија во посета на Косово


Британскиот државен секретар Борис Џонсон го повика Косово да продолжи со процесот на нормализација на односите со Србија.

Во рамките на балканската турнеја, Џонсон денеска во Приштина се состана со претедателот на парламентот на Косово, Кадри Весели.

Во обраќањето во косовскиот парламент, Џонсон истакна дека Косово и Србија имаат заеднички интерес од воспоставување нормални односи.

Велика Британија е меѓу 112-те земји кои ја признаа независноста на Косово.

XS
SM
MD
LG