Достапни линкови

logo-print

На Косово уапсени лица за планирање терористички напади


Приштина

Приштина

Јавното обвинителство на Косово соопшти дека седуммина осомничени за врски со екстремистичката организација Исламска држава биле уапсени во минатата недела за планирање напади на Балканот. Антитеростичката полиција, како што беше соопштено вчера, во петокот извршила акција во три градови на Косово. Лицата имале контакти во соседните земји како Македонија и Албанија, а според јавното обвинителство, дел од нив се уште биле на слобода. „Тие подготвувале терористички напади на територијата на Балканот, но најпрвин на Косово“, наведува косовското обвинителство.

XS
SM
MD
LG