Достапни линкови

Осум загинати и над сто ранети во нападот во Дијарбакир


Турската полиција го блокира местото на експлозијата во Дијарбакир

Турската полиција го блокира местото на експлозијата во Дијарбакир

Осум лица, меѓу кои двајца полицајци, загинаа и над сто беа ранети во денешниот напад со автомобил бомба, извршен во југоисточниот град Дијарбакир, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим, јави Си-Ен-Ен Турк.

„Во нападот загинал и еден терорист“, додаде тој.

Истрагата утврдила дека терористите користеле еден тон експлозив за извршување на нападот. Експлозивните средства биле натоварени во минибус.

По експлозијата се формирала голема дупка, а нанесена е штета и на згради во регионот.

Локалната власт на Дијарбакир соопшти дека нападот пред зградата на полицијата во Дијарбакир го извршила Курдската работничка партија.

XS
SM
MD
LG