Достапни линкови

logo-print

Протест во Турција против отпуштањата по обидот за пуч


Протестите во Истанбул

Протестите во Истанбул

Неколку стотици луѓе протестираа денеска во Истанбул против отпуштањето на илјадници вработени во образованието по обидот за преврат во Турција на 15 јули годинава. Рамо до рамо против нацизмот извикуваа академиците, студентите и членовите на синдикати пред Истанбулскиот универзитет под надзор на полицијата.

Анкара го обвинува проповедникот Фетуллах Ѓулен, кој живее во САД, дека го организирал обидот за преврат. Повеќе од 100 илјади државни службеници меѓу кои судии, професори, академици, обвинители и војници беа отпуштени поради поврзаност со Ѓулен. Околу 37 илјади луѓе пак беа уапсени и чекаат да бидат изведени пред суд. Ѓулен негираше дека тој стои зад пучот во турција.

XS
SM
MD
LG