Достапни линкови

logo-print

Багдади бара од милитантите на ИД да не се повлекуваат од Мосул


Лидерот на милитантите на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади

Лидерот на милитантите на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади

Лидерот на милитантите на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади ги повика своите приврзаници да продолжат да се бранат од ирачките сили кои влегоа во градот Мосул каде што тој пред две години прогласи „калифат“. „Не се повлекувајте“, порачува тој на аудио снимка објавена денеска на еден медиум на ИД, што е прва негова порака во изминатава година. Откако ирачките сили покренаа офанзива врз Мосул, во овој град, според проценките, останале најмногу околу 5 илјади милитанти.

XS
SM
MD
LG