Достапни линкови

logo-print

Началникот на турската армија во Москва за Сирија


Началникот на турските вооружени сили Хулуси Акар

Началникот на турските вооружени сили Хулуси Акар

Началникот на турските вооружени сили генерал Хулуси Акар вчера имал „конструктивни" разговори со неговите руски колеги за ситуацијата во сирискиот град Алепо и борбата против „Исламска држава", соопшти денеска турската армија.

Во соопштението на армијата се наведува дека предмет на дискусија биле наоѓање на решение за прекинување на судирите во Сирија, нормализирање на ситуацијата во Алепо, како и продолжувањето на процесот на развивање соработка меѓу двете земји со цел да се стави крај на заканата од „Исламска држава"

XS
SM
MD
LG