Достапни линкови

logo-print

Москва ги затвори канцелариите на Амнести Интернешенал


Запечатена врата на Амнести Интернешенал во Москва

Запечатена врата на Амнести Интернешенал во Москва

Градските власти во Москва ги затворија канцелариите на невладината организација за заштита на човековите права Амнести интернешенал со цел да спречат вработените да влезат внатре, изјави шефот на канцеларијата Сергеј Никитин. На Фејсбук тој напиша дека со неговите колеги не биле во можност да влезат во нивните канцеларии денеска, додавајќи дека главната врата на зградата била скршена и дека бравите на другите врати биле сменети. Според неговите зборови организацијата ги изнајмувале просториите 20 години. Организацијата претходните години се жалеше на притисоци и закани кон членовите и поради контроверзните закони со кои се уредува работењето на невладините организации.

XS
SM
MD
LG