Достапни линкови

logo-print

Шефот на турската армија на разговори во Москва


Шефот на турската армија генерал Хулуси Акар

Шефот на турската армија генерал Хулуси Акар

Шефот на турската армија генерал Хулуси Акар во Москва разговораше со неговиот руски колега генерал Валериј Герасимов. Руското министерство за одбрана соопшти дека генералите размениле мислења за ситуацијата во северниот дел на Сирија и настаните по должината на сириско ирачката граница во светлината на напорите за истерување на милитантите на Исламската држава од градот Мосул. Станало збор и за нормализирање на ситуацијата во опколениот сириски град Алепо. Русија и Турција имаат воени сили кои се вклучени во операциите во Сирија.

XS
SM
MD
LG