Достапни линкови

logo-print

Меркел најави можни нови санкции против Русија


Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека санкциите против Русија околу нејзините акции во Сирија би требало да останат опција за Европската унија. Таа додаде дека со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин на маргините на состанокот за Украина, денеска во Берлин. Но, како што изјави, не треба да се очекуваат чуда од таа средба. Меркел и Оланд ги критикуваа Русија и Сирија за бомбардирање цивилни цели во Алепо.

XS
SM
MD
LG