Достапни линкови

logo-print

Апелација не дозволи иземање на судија за Трезор


Апелацискиот суд ја одби жалбата на СЈО со која не беше прифатено барањето на обвинителството за иземање на судијата надлежна за определување мерки за претпазливост против три лица опфатени во предметот Трезор. Судот ги одбил какако неосновани, бидејќи не постојат околности кои предизвикуваат сомнение за непристрасност на судијата за кој се бара иземање. Со Трезор СЈО бараше притвор за еден осомничен и мерки на претпазливост за тројца .СЈО го отвори предметот Трезор поради сомневање дека 860 илјади евра од буџетот завршиле во приватни џебови преку сомнителни набавки во МВР

XS
SM
MD
LG