Достапни линкови

logo-print

Во Иран уапсени осомничени милитанти на ИД


Иранските медиуми објавија дека иранските безбедносни сили уапсиле 11 лица под сомнение за планирање на самоубиствени бомбашки напади во име на милитантите од Исламска држава. Локалните власти, исто така, заплениле големи количества на експлозиви во операцијата. Генералот Ахмад Али Гоударзи кој раководи со безбедносните сили во јужната провинција Фарс, рече дека голем број на автомобили и мотоцикли, како и 100 килограми експлозив, се одземени. Екстремистичката група има изведено бројни напади врз шиитските цивили во Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG