Достапни линкови

Асад: Сирија е нов театар на конфликтот меѓу Запад и Русија


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека граѓанската војна во неговата земја се претворила во нов театар на конфликтот меѓу Русија и Западот. „Она што го видовме во изминативе неколку недели, можеби и месеци е нешто повеќе од Студена војна“, рече тој во интервју за рускиот весник „Комсомољска правда“. Додека САД и ЕУ ги поддржуваат бунтовниците во нивната борба против претседателот Башар ал Асад, Русија воено му помага на сирискиот режим.

XS
SM
MD
LG