Достапни линкови

logo-print

Изградбата на гасоводот Турски тек почнува догодина


рускиот министер за енергетика Александар Новак

рускиот министер за енергетика Александар Новак

Изградбата на гасоводот Турски тек преку Црното море ќе почне во идната година, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак. „Се што е неопходно за почнување на работите е обезбедено“, наведе тој за време на посетата на Истанбул, додавајќи дека гасоводот би требало да биде завршен во 2019 година. Преку него ќе се пренесува природен гас од Русија до југоисточна Европа и во тоа најверојатно ќе биде вклучена и Грција. Овој гасовод беше предложен пред две години, но беше откажан поради вложувањето на руско турските однсои поради конфликтот во Сирија. Претседателите на двете земји Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган во текот на оваа недела во Истанбул потпишаа договор за изградба на гасоводот.

XS
SM
MD
LG