Достапни линкови

logo-print

Спасени 36 мигранти во Егејското Море


Грчката крајбрежна стража во водите на Егејското Море во близина на островот Икарија денеска спаси 36 мигранти кои патувале со чамец.

Грчкото радио „Скај“ јави дека потрагата по мигрантите започнала отако еден од нив преку мобилен телефон се јавил во службата за итна помош, тврдејќи дека се наоѓа на чамец кој е во лоша состојба.

Во операцијата учествувале три брода, меѓу кои и еден на Европската агенција за контрола на надворешните граници – Фонтекс. Спасените мигранти биле пренесени во пристаништето Евдилос на Икарија.

Во меѓувреме грчките власти соопштија дека на островите во Егејското Море во последните 24 часа пристигнале 162 нови мигранти и бегалци.

XS
SM
MD
LG