Достапни линкови

logo-print

Македонија се пласира на Европското фудбалско првенство


Младата фудбалска репрезентација обезбеди пласман на европското првенство за играчи до 21 година кое следната година ќе се одржи во Полска. Синоќа на исполнетата арена „Филип Втори“, пред повеќе од 15 илајди гледачи избраниците на селекторот Бобан Милевски ја совладаа Шкотска со 2:0. Големиот успех на црвено-жолтите го најави Кире Маркоски во 18., а потврди Барди со гол 4 минути подоцна. Благодарение и на триумфот на Украина на гости против Исланд со 3:2, македонската млада репрзентација го освои првото место во третата квалификациска група и се пласира на завршницата на европскиот шампионат. Ова е првпат Македонија да се пласира на големо фудбалско натпреварување.

XS
SM
MD
LG