Достапни линкови

logo-print

Русија бара одложување на посетата на Путин на Париз


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Француските власти соопштија дека Русија упатила барање да се одложи посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Париз поради несогласувањата околу агендата во разговорите со неговиот француски колега Франспоа Оланд. Ројтерс јави дека Путин би се сретнал со Оланд на 19 октомври под услов тие да разговараат само за ситуацијата во Сирија. Путин планираше да ја посети Франција и за да присуствува на инаугурацијата на руската православна црква и на руска уметничка изложба.

XS
SM
MD
LG