Достапни линкови

logo-print

Пленковиќ мандатар на хрватската влада


Хрватската претседателката Колинда Грабар Китаровиќ на претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ му го врачи мандатот за составување на 14. влада на Република Хрватска.

Пленковиќ доставил 91 потпис од пратениците во Саборот. Тој најави дека очекува до 17 октомври Хрватска да добие нова влада. Тој најави дека разговорите за идните министри ќе почнат денеска и соопшти дека, наспроти гласините, во неговата влада ќе има и жени.

Според Уставот, Претседателот го доделува мандатот за составување влада на личноста, која врз основа на распределбата на пратенички места и направени консултации, ужива доверба кај мнозинството пратеници.

Тоа се вкупно 76 потписи за поддршка од пратеници, а исто толку гласови треба и за составување влада. Хрватското собрание има вкупно 151 пратеник.

XS
SM
MD
LG