Достапни линкови

logo-print

Русија си присвојува воена база во Сирија


Сирискиот град Тартус

Сирискиот град Тартус

Руското министерство за одбрана соопшти дека работат на тоа сириската воена база во Тартус да ја претворат во своја постојана база. Заменикот министер за одбрана Николај Панков пред горнииот дом на рускиот Парламент истакна дека министерството привршува со изготвувањето на документација за базата која Русија ја користи во Тартус да остане во нивна трајна употреба.

„Во Сирија ние ќе имаме постојана воена база во Тартус, “ изјави Панков. Минатата недела Русија потврди дека испратила антиракетен систем во Тартус со цел спроведување на „планираната ротација“ на поморските сили на Москва во таа област.

Новинската агенција Ројтерс јавува дека руските сили во Сирија значително се зајакнати по прекинот на мировниот договор во септември.

XS
SM
MD
LG