Достапни линкови

logo-print

Меркел на турнеја по Африка


Германскиот канцелар Ангела Меркел се наоѓа на турнеја по неколку африкански земји со цел изнаоѓање решение за мигрантската криза. Таа за време на посетата на Мали изјави дека на таа земјта треба да и се помогне воено и економски. Таа исто така повика на целосна примена на мировниот договор потпишан во минатата година. Властите на Мали ветија дека ќе вложат напори за сузбивање на мигрантскиот бран. Меркел во рамките на турнејата ќе престојува во Нигер, каде што Германија планира да изгради база за поддршка на мисијата на ОН и во Етиопија.

XS
SM
MD
LG