Достапни линкови

logo-print

Габер со најмногу гласови за судија во Старзбур


Комисијата за избор на судии во Европскиот суд за човекови права при Парламентарното Собрание на Советот на Европа предлага до останатите членови на ПССЕ да гласаат за кандидатурата на Наташа Габер Дамјановска за судија од Македонија, јавува Македонската Информативна Агенција.

Комисијата ги разгледа кандидатурите на тројцата кандиати доставени од Македонија, по што на состанокот минатата недела во Париз имало разговори со сите канидати, и со тесно мнозинство од гласови предност и е дадена на Наташа Габер-Дамјановска, пред Јован Илиевски

Третиот кандидат Звонимир Јанкуловски, не влегува според документот во завршната фаза на гласањето.

Гчасањето за судиите е тајно и првиот круг започнува во вторник изутрината, евентуалниот втор круг е предвиден за во среда.

Македонскиот судија ја презема функцијата од 1 февруари 2017 година, кога истекува мандатот на сегашната судијка Мирјана Лазарова Трајковска.

XS
SM
MD
LG